Kuidas valida lutti?!

Kuidas valida lutti?!

Parim lutt beebile? Õige lutt vastsündinule? Tänapäeva kirjus maailmas on väga raske orienteeruda. Beebide luttide valik on meeletu ning tahes tahtmata tekib värskel lapsevanemal küsimus, et milline siis oleks parim lutt beebile? Kas on üldse olemas ühte ja õiget lutti vastsündinule? Kui jah, siis mille järgi see lutt ära tunda?
Alustame sellest, et räägime erinevatest materjalidest.

 

1) LATEKS JA LOODUSLIK KAUTŠUK

Kuidas valida lutti

Sellisest materjalist lutid on hästi elastsed ning pehmed. Suhu pannes on lapsel mugav, sest puudub jäikus, aga tuleb arvestada  et neil on ka iseloomulik maitse. Võib juhtuda, et mõni laps on maitsete suhtes tundlikum, seega sellisest materjalist lutt ei pruugi neile meeldida.

Lateksist lutte tuleb ka tihedamini vahetada kuna lateks/kautšuk on erinevate mõjutajate (päike, vesi, kuumus) suhtes tundlik ning tema omadused muutuvad. Samas tihti oma pehmuse poolest sobivad vastsündinud beebile paremini ning ka lapsele kellel on hambad, sest oma pehmuse poolest on lateks/kautšuk  vastupidavam hammustustele.

 

2) SILIKOON

Kuidas valida lutti

Läbipaistvast silikoonist lutt on hästi tugev ja vastupidav. Vastupidavus temperatuuride ja valguse suhtes on boonus, samas oma tugevuse tõttu on ta jäik ning mitte väga vastupidav hammustustele. Seega hammastega laste puhul on oluline pidevalt jälgida, et lutt ei oleks katki. Silikoonil puudub lõhn ja maitse. Silikoonist luti eluiga on üldjuhul pikem, samas tihti oma jäikuse poolest tekitab vastsündinud beebil okserefleksi. Seega tuleb proovida kumb materjal just Sinu beebile sobib.

 

 

 


Edasi räägime erinevatest LUTIOTSA KUJUDEST.

 

1) ORTODONTILINE LUTT (ANATOOMILINE LUTT)

Selline lutiots on suunaga kurgulakke ning on kõige parema kujuga lutiots, sest toetab kurgulage ning suud parimal viisil. Luti ülemine osa on kaldu, et kohanduda keele loomuliku asendiga ja tagada õige surve suulae külgedele. Tühi ruum keele jaoks jaotab õiget survet suulaele, aidates kaasa selle korrektsele arengule.

Võib juhtuda, et värskelt sündinud beebi ei soovi seda kuju, aga on oluline proovida. Ning tuleb arvestada, et kõik teise kujuga lutid soovitatakse hiljemalt aastaseks saamisel (tegelikult juba esimeste hammaste tulekuga) välja vahetada just sellise otsa vastu.

Hambaarstid soovitavad imemis- kui pudeliluti valikul eelistada nn anatoomilise kujuga ehk ortodontilist lutti. Nende luttide disainimisel on jälgitud ema rinnanibu kuju lapse toitmise ajal (imetamise hetkel ei ole rinnanibu ümmargune nagu tavaliselt, vaid lamedam).

Imemisliigutused on olulised nii alumise lõualuu kui ka lihaste arenguks ning imemise ajal lapse suu sisemised piirjooned varieeruvad. Anatoomilise luti disain arvestab beebi suu iseärasusi, aitab beebi suu- ja keeleliigutustel õigesti areneda ja rahuldab tema loomulikku imemisvajadust.
On olemas nii silikoonist kui ka lateksist ortodontilise otsaga lutte.

 

 

2) KIRSIKUJULINE ehk ÜMMARGUNE LUTT (cherry lutt)

Sellise kujuga lutt on tihti beebidel üks lemmikuid. Üks populaarseimaid sellise kujuga lutte on BIBS lutt. Paljud beebid eelistavad seda esimeseks lutiks, samas ei tasu unustada, et ümara otsaga lutt ei sarnane ema rinnanibust imemise kujuga, seetõttu neelab beebi rohkem õhku, ta põsed langevad sisse ja see viib suulae ebaõigesse positsiooni.
Kuna ümmarguse kujuga luti pikemaajaline kasutamine võib põhjustada hambakaare kuju muutusi, siis on oluline vahetada mingil hetkel sellise lutiotsaga lutt ikka ortodontilise luti vastu.
On olemas nii silikoonist kui ka lateksist ümmarguse otsaga lutte.

 

 

3) SÜMMEETRILINE LUTT (lapik lutt)

Sellise kujuga lutt on tihti beebide esimene valik ning alguses on see väga hea valik. Populaarseim sellise kujuga on MAM lutt ja Philips Avent lutt.

Kui laps imeb lamedat lutti ja surve on rohkem alalõuale, laiendab see lõualuud, mis on tähtis hilisema hammaste lõikumise jaoks. Suu sisemuses käib tugev lihastegevus. Laps peab pisut tugevamalt imema, ent see sarnaneb imemistugevusega ema rinnast.
Samas liiga kaua sellist lutti imedes võib tekkida oht, et lõualuu laieneb liialt ning tekib hammastele laiad vahed sisse. Seega jällegi on oluline mingil hetkel vahetada selline lutiots ortodontilise luti vastu.
On olemas nii silikoonist kui ka lateksist lapiku otsaga lutte.

Nagu näha, siis luti valik on üsna sisukas protsess. Lisaks materjalile ja kujule on oluline leida just oma lapsele sobiv suurus. Lutte on erinevates suurustes ning nende valikul tuleb lähtuda ka lapse kaalunumbrist.
1) Enneaegsetele lastele;
2) 0-3 kuud ;
3) 0-6 kuud ;
4) 3-36 kuud;
5) 3-18 kuud;
6) 6-18 kuud;
7) 18-36 kuud;

Kokkuvõtteks on esimese sobiva luti leidmine katsetamine. Ainult beebi teab täpselt, mis talle enim meeldib. Kindlasti ei tasuks lutti anda kergekäeliselt, sest see võib küll anda meile lapsevanemana kergemaid hetki, kuid hiljem sellest sõltuvusest vabanemine on suur ja raske protsess.
Samas ei tasu ära unustada, et luti kasuks otsustamine on iga vanema enda valik. Me kõik soovime oma lastele vaid parimat, ükskõik mis valiku kasuks otsustame. Loodame vaid, et postitus “Kuidas valida lutti” on Teile valikus abiks.

Meie erilised kirjadega lutid leiate SIIT!

Kui Teil on siiski segadus, et kuidas valida lutti, siis vastame Teile meeleldi. Selleks kirjutage julgelt meile PISILASSE.

 

Shopping Cart